UX design & research reading list 2021

Tereza Kosnarová, CPACC
9 min readFeb 14, 2021

--

Vše se letos bude točit kolem těchto témat. Alespoň u mě v knihovně.

  • Building User Research Teams (Steve Bromley)
  • Research in Game Design (Steve Bromley)
  • Psychology for designers (Susan Weinschenk, Indi Young)
  • Ethics in design & research (Mike Monteiro)
  • Inclusive design & research (Kat Holmes)

Pro každé téma, kterým se chci zabývat, si vždy vybírám jednoho “mentora”. Mám dlouhodobě problém s objemem zdrojů, které se k tématu dají najít a všechny se samozřejmě nedají přečíst.

Všechny autory, které uvádím v tomto seznamu, dlouhodobě sleduji a můžu vám je s čistým srdcem doporučit :)

Steve Bromley

Výzkumník, který pomáhá firmám stavět research týmy a zavádět výzkum do designového procesu. Má rozsáhlé zkušenosti s oblastí herního průmyslu. Možná znáte některé z her, na kterých jako výzkumník pracoval: Horizon: Zero Dawn, No Man’s Sky, SingStar nebo PlayStation VR launch lineup.

Založil platformu Games User Research mentoring scheme, která propojuje studenty a zájemce o Game Design s profesionály z firem Sony, EA, Valve, Ubisoft a Microsoft.

Web:

https://www.stevebromley.com/blog/
Twitter: https://twitter.com/Steve_Bromley
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/stevebromley

Building User Research Teams: How to create UX research teams that deliver impactful insights.

Kniha o tom, jak přesvědčit kolegy, že stojí za to zapojit do vývoje produktu i výzkumníky. Řeší se témata rozpočtu, šablony a nástroje, optimalizace workflow výzkumného týmu, ale také to, jaké studie budou pro projekt nejužitečnější a jak tým dlouhodobě rozvíjet.

Proč si ji chci přečíst?
Většinou se u nás řeší jen to, jak rozvíjet design tým, jehož součástí je i jeden, nebo několik málo výzkumníků. Zatím jsem nenarazila na knihu, která by se dívala čistě jen na rozvoj research týmu. Navíc se věnuji stejnému tématu. Pomáhám firmám zavádět uživatelský výzkum. Proto mě velmi zajímá zkušenost někoho jiného.

How To Be A Games User Researcher: Run better playtests, reveal usability and games UX issues, and make games better

Jedna z prvních knih o výzkumu v herním designu, kterou si letos přečtu. Proč? Moc se mi líbí aktivity, které kolem tohoto tématu Steve Bromley dělá (viz jeho mentoringová platforma, ale také články, studie a videa, která publikuje k tématu).

Kniha byla vydaná 9.2.2021, takže k ní ještě nenajdete žádná reviews!

V knize najdete obecný úvod k tématu Game Development a jak s ním souvisí výzkum. Jak naplánovat, připravit a realizovat výzkumné studie. Jak se jako výzkumník nejlépe začlenit do týmu, který hry vyvíjí a jak získat svoji první práci na této pozici.

Proč si ji chci přečíst?
Je hodně zaměřená na to, jak získat pozici výzkumníka v této oblasti. Čekám, že bude prakticky zaměřená. Že půjde spíš o playbook, než o filosofickou publikaci. Že vše, co se dočtu, budu schopna hned využít v praxi.

Pokud by vám jedna kniha k výzkumu v herním průmyslu nestačila, mám jich v záloze ještě několik.

Indi Young

Kdybych nebyla moc stará na plakáty na zdi, budu tam mít tuhle paní :-D

V “našem” oboru se pohybuje 25 let. Věnuje se etickému výzkumu a designu, stála u založení firmy Adaptive Path. Firmám pomáhá vymanit se z bludného kruhu neúspěšných služeb a produktů, které si na trhu nenašly svoji cílovou skupinu. Start-upům i mezinárodním korporacím pomáhá odhalovat, kdo jsou jejich zákazníci, co skutečně potřebují a hlavně, jaké jsou důvody a příčiny jejich chování a rozhodování.

Supporting humans is more important than creating tools .

Web: https://medium.com/inclusive-software
Twitter: https://twitter.com/indiyoung
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/indiyoung/
Medium: https://medium.com/inclusive-software

Mental Models: Aligning Design Strategy with Human Behavior

Neexistuje jeden univerzální způsob, jak vytvořit dokonalý produkt. Cest je hodně. A chyb, kterých se na těchto cestách můžeme dopustit, ještě více. To nejlepší, co můžeme udělat, je velmi dobře a do hloubky porozumět uživatelům a pochopit, proč se v určitých situacích chovají tak, ja se chovají.

Kniha od Indi Young je praktickou příručkou pro týmy, které berou své uživatele vážně.

Všechny Rosenfeld knihy mají jedno společné. Už během jejich čtení můžete začít měnit způsob své práce. Všechno si budete chtít hned vyzkoušet a nejen díky knize, ale i díky doplňkovým materiálům na webu, se vám to podaří!

Proč si chci knihu přečíst?
Zkušenosti, jako má Indi Young, má asi málokdo. Těším se zejména na část ohledně způsobů, jakými vyhodnocuje výzkumy a zpracovává data. Tuším, že mě kniha nakopne, abych začala dělat věci jinak. Trošku mě vyvede z komfortní zóny.

Komu by nestačila kniha, může hledat inspiraci v podcastech, přednáškách, ale také v on-line tréningu.

Susan Weinschenk

Od Susan Weinschenk jste asi už četli úplně všechno!
A pokud ne, tak byste měli!!!

Susan Weinschenk, známou jako The Brain Lady, byste měli sledovat, pokud vás zajímá kognitivní psychologie v kontextu designu a technologie. Právě tomuto tématu se věnuje více než 30 let. Přednáší, píše knihy, natáčí podcasty a společně se svým synem se několik posledních let věnuje i on-line kurzům a konzultacím.

Web: https://theteamw.com/
Twitter: https://twitter.com/thebrainlady?lang=cs
Youtube: https://www.youtube.com/user/theteamwvideos

Pokud chcete své znalosti psychologie posunout na nový level, možná byste měli zvážit její certifikovaný kurz Brain and Behavioral Science Certificate. Na webu najdete i řadu kurzů zdarma!

Mike Monteiro

Mike Monteiro je designér, zakladatel agentury Mule Design a manžel skvělé Eriky Hall (výzkumnice a autorka knihy Just Enough Research). Píše a mluví nejen o řemeslu designérů, ale také o business stránce věci a hlavně o etice!

Je autorem The Designers Code of Ethics.

Web: https://muledesign.com/speaking/mike-monteiro
Twitter: https://twitter.com/muledesign
Medium: https://monteiro.medium.com

Jeho blog sleduji několik let a velmi silně ve mě rezonuje jeho kritika současného přístupu k designu produktů, služeb, aplikací.

Move Fast & Break Things, téměř nulová zodpovědnost za naše činy a chybějící etické principy je to, co kritizuje nejvíce.

There’s no longer room in Silicon Valley to ask why. Companies task designers to move fast and break things. How has become more important than why.

We need to measure more than profit. We need to slow down and measure what our work is doing out there in the world. We need to measure impact on the people whose lives we’re affecting.

Na začátek bych vám doporučila jeho článek na Mediu.

Pokud vás téma zaujalo (a provokativní styl Mika Monteira neodradil), můžete hned otevřít jeho knihu …

Ruined by design

We are so fucked. In fact, we are so fucked, it may already be too late for this book.

Najdete v ní, krom výše zmíněné kritiky i něco jiného?

Věnuje se např. tomu, zda jsou dnes designéři dostatečně vzdělávání i v oblasti etiky a businessu, nebo jak začít naplňovat etické principy, pokud pracujeme ve Facebooku, či jiné podobné firmě. Designéry rozhodně nenavádí tyto pozice opouštět. Právě naopak! Pokud někdo pracuje ve firmě, která ovlivňuje životy miliónů lidí, jaký větší impact by mohl mít jinde?

The goal of this book is to help you do the right thing in environments designed to make it easier to do the wrong thing.

Designérům na těchto pozicích v knize radí, jak se k celému tématu postavit, jak jej komunikovat směrem do firmy a jak být “silný v kramflecích” při diskuzích s vedením firmy.

A designer uses their expertise in the service of others without being a servant. Saying no is a design skill. Asking why is a design skill. Rolling your eyes and staying quiet is not.

There are two words every designer needs to feel comfortable saying: “no” and “why.”

Připomíná, že designem našeho produktu ovlivňujeme životy jiných lidí. A na mnoha příkladech z praxe ukazuje, že bohužel ne vždy pozitivně. Připomíná nám zodpovědnost, kterou máme a vysvětluje, jak a proč zohledňovat etické principy při vývoji nových produktů.

The work you bring into the world is your legacy. It will outlive you. It will speak for you. What do you want it to say?

Proč si chci knihu přečíst?
Protože Mika Monteira sleduji už mnoho let a kniha shrnuje všechny aspekty tématu Etika v designu. O všem mluví velmi otevřeně a otevírá vám oči. Kniha není filosofické pojednání o etice. Jde o praktickou, hands-on příručku, se kterou můžete začít okamžitě pracovat a měnit okolí, ve kterém pracujete a navrhujete své produkty.

If you’re a designer, this book might make you angry. It should make you angry. But it will also give you the tools you need to make better decisions.

Kat Holmes

Pravděpodobně ji neznáte, ale určitě jste alespoň jednou narazili na Microsoft Design Toolkit nebo Inclusive Design Toolkit, na jejichž vývoji se podílela. Vedla design tým pro Google Ads platform. Nyní pracuje v Salesforce. Dlouhodobě se věnuje tématu inkluze.

Exclusion happens when we solve problems using our own biases. As Microsoft designers, we seek out those exclusions, and use them as opportunities to create new ideas and inclusive designs.

Weby:
https://mismatch.design/
https://katholmesdesign.com/

Twitter: https://twitter.com/katholmes
Medium: https://medium.com/@katholmes

Mismatch: How Inclusion Shapes Design (Simplicity: Design, Technology, Business, Life)

https://ceoworld.biz/2018/11/07/how-inclusion-fuels-business/

Kat Holmes ve své knize Mismatch popisuje, jak exkluzivní design velmi často bývá (myš určená jen pro praváky, on-line webinář dostupný jen pro slyšící, přihlašovací formulář určený jen pro lidi s kreditní kartou atp.).

Spíše než navrhovat pro “zapomenuté” (excluded) uživatele doporučuje navrhovat produkt s nimi. Vysvětluje, jak fungují co-creation a co-designing metody.

Ukazuje inkluzivní design jako cestu ke kreativitě, inovaci a růstu, zejména v případě digitálních technologií.

Proč si chci knihu přečíst?
Pokud se v ČR bavíme o inkluzivním designu, většinou jsou zmiňována pouze pravidla přístupnosti. Ta nám umožňují vytvořit web přístupný pro všechny. Inkluze je o něčem jiném. Jde o zpřístupnění mé služby různým minoritním skupinám lidí s velmi specifickými potřebami. V běžném designovém procesu se zdá, že na diskuze o inkluzi není místo.

Chci týmy, se kterými v rámci www.uxworkshopy.cz pracuji, motivovat, aby se tématem zabývali.

Pomoci jim při rekrutaci respondentů se specifickými potřebami pro výzkum a v neposlední řadě jim pomoci upravit designový proces tak, aby byl tým schopen přizvat tyto uživatele i do fáze ideace a designu. Náročné téma bude i příprava argumentace pro vedení firmy, proč se tématem inkluze a diverzity vůbec zabývat.

Kat Holmes je pro mě osobně ikona tématu inkluzivního designu, takže volba právě její knihy nebyla vůbec těžká.

Dejte mi vědět, která z knih vás zaujala!
Tereza ❤

--

--