Kolik vás bude stát uživatelské testování?

Tereza Kosnarová, CPACC
4 min readOct 22, 2021

Výslednou cenu ovlivní délka testování, typ a počet respondentů, ale i výběr prostoru, kde testování probíhá. Níže popisuji průběh (vč. časových odhadů) běžného testování, v rámci kterého nepotřebujete pracovat s asistivními technologiemi a nepotřebujete jinak zohledňovat specifické potřeby svých respondentů.

Photo by UX Indonesia on Unsplash

#1 Co se testuje?

Nejčastěji testujete funkční web nebo prototyp webu.

 • Na testování vám obvykle stačí 60–90 minut na jednoho uživatele.
 • Na jedno kolo testování zveme 6–8 lidí (pokud máte více různých typů zákazníků, takových kol bude víc).

Čas nezbytný k realizaci tohoto uživatelského testování zahrnuje přípravu, samotnou realizaci a vyhodnocení. Připravte si minimálně 30–40 hodin.

A. Příprava

Při přípravě testování je časově nejnáročnější rekrutace (jednotky až desítky hodin) a příprava scénáře (5–10 hodin vč. nezbytného pilotního testu).

Příprava může zabrat i 1,5 násobek času, potřebného pro realizaci testování.

B. Realizace

V minimální variantě počítejte s jedním testovacím dnem, který má 10 hodin. Respondenti jsou pozváni na časy 9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00.

 • Čas na testování 60 minut (z toho 15 minut úvod, 45 minut samotný test).
 • Mezi testy je vhodné zařadit 30 minut pauzu pro průběžné vyhodnocení a zápis poznámek.
 • Na závěr je vhodné zařadit 60 minut na diskuzi týmu, který testování pozoroval.

S lidmi, kteří za vámi přijdou, nemusíte jen testovat. Nebojte se schůzku prodloužit až na 90 minut a do programu zařadit:

 • hloubkový rozhovor (zjistěte, jak na tom jsou s určitým tématem)
 • mapování zákaznické zkušenosti (projděte s nimi jejich zkušenosti krok za krokem)
 • cardsorting (testování struktury obsahu vašeho webu)
 • testování textů (Pochopí je? Rozumí jim? Jsou pro ně lákavé?)
 • testování emocí (Jaké emoce vzbuzuje váš web, vaše služba?)

Pokud toho chcete stihnout víc, počítejte s delší přípravou i realizací, ale také s delší dobou potřebnou na vyhodnocení.

C. Vyhodnocení

Vyhodnocení může probíhat jako týmová aktivita průběžně a na konci testovacího dne. Je třeba psát si celý den poznámky a na konci vyhodnotit četnost a závažnost odhalených problémů.

Pokud uživatelské testování vyhodnocujete sami, čeká vás:

 • Poslech záznamů a zápis poznámek (50 minut dlouhé testování zpracujete obvykle za 80–100 minut). Tento čas je možné výrazně zkrátit, pokud k testování pozvete kolegu, který bude dělat poznámky v průběhu.
 • Analýza četnosti a závažnosti problémů (kolik lidí se s problémem setkalo a jak moc jim tento problém brání v dosažení cíle) vám bude trvat 4–8 hodin.
 • Příprava závěrečné prezentace pro klienta vč. doporučení na odstranění chyb (2–4 hodiny) a následný follow-up meeting (2–3 hodiny).

Vyhodnocení 6 rozhovorů, každý v délce 60 minut, vám může zabrat přibližně 15–25 hodin.

#2 Kde se testuje?

Vlastní prostory máte k dispozici zdarma, snažte se je proto využít. Osobně jsem u klientů testovala přímo v kanceláři, v zasedačce, v kuchyňce, v relaxační místnosti i na chodbě. Stačí vám dvě místnosti. Do jedné pozvete účastníka testování. Ve druhé bude průběh testování na obrazovce sledovat váš tým.

Realizovat uživatelské testování v kavárně nebo veřejném prostoru není vhodné. Vždy doporučuji pronajmout si prostor, ve kterém:

 • máte klid na práci
 • můžete se připravit
 • číšník se vás nechodí ptát, co si dáte
 • můžete nahrávat
 • můžete promítat kolegům do vedlejší místnosti
 • můžete společně testování vyhodnotit po každém respondentovi

Na testování jsou velmi vhodné coworkingové prostory. Sama využívám Opero a Impact Hub.

Chcete, aby se váš tým účastnil testování? Pronajměte si testovací laboratoř. Například testovací centrum Folimanka v Praze-Nuslích. Celý prostor je k dispozici pro váš tým a pro respondenty. Průběh testování pozorujete přes jednocestné zrcadlo (jako v amerických kriminálkách).

#3 S kým se testuje?

Potřebujete vaši aplikaci testovat s právníky z velkých právnických kanceláří? Na získání potřebného počtu kontaktů budete potřebovat mnohem víc času, než pokud hledáte lidi, kteří nakupují na farmářských trzích.

Velké rozdíly jsou také u odměn, které takovým respondentům nabídnete.

Typickou odměnou může být:

 • Pozvání na kávu (testovaný produkt je lovebrand a lidi jsou ochotní se s vámi sejít i zadarmo).
 • Sleva na vaše vlastní služby.
 • Dárkový voucher v hodnotě 500–1 000 Kč (sama nejčastěji využívám síť restaurací Ambiente, Mall, Alzu, nebo služby, související s tématem testování).
 • Finanční odměna (je třeba vyřešit smlouvu a výdajový pokladní doklad pro hotovost).

Cenu uživatelského testování výrazně snížíte, pokud jej budete pravidelně opakovat a naučíte se testovat sami.

Příprava, realizace i vyhodnocení se pro váš tým stane běžnou činností a každé opakování vám zabere mnohem méně času.

Pokud testujete opakovaně jeden produkt, budete využívat databázi respondentů, kterou jste si vytvořili při prvním testování a teď ji jen průběžně doplňujete. Scénáře testování nebudete vytvářet od začátku. Vezmete si a upravíte ten, který fungoval při posledním testu. Pokud testujete pravidelně, může se zkrátit čas na jednoho respondenta na 45 minut. Takový test pak vyhodnotíte rychleji.

Cenu naopak zvyšuje počet segmentů, jejichž názor vás zajímá. Tyto odhady se vztahují k jednomu segmentu. Pokud máte 2 a více různých cílových skupin, bude se zvyšovat časová náročnost na realizaci a vyhodnocení.

Podívejte se na souhrn časových odhadů v tabulce: https://drive.google.com/file/d/1EFXD2hxWh93jiIyvusXw96UYDSg8CFFo/view?usp=sharing

Chcete ve vaší firmě vyzkoušet uživatelské testování, nebo potřebujete pomoci s jeho přípravou? Ozvěte se mi!

👉 tereza@uxworkshopy.cz

--

--